معرفی کتابخانه

معرفی کتابخانه

کتابخانه­ دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال1352در ساختمان سه گوش تاسیس گردید و قدیمیترین کتابخانه دانشگاه شهید چمران اهواز می­باشد و به عنوان یک کتابخانه دانشگاهی می­کوشد تا منابعی را که در زمینه­های زبان و ادبیات فارسی و انگلیسی و فرانسه و رشته های تاریخ و جغرافیا منتشر می­شوند جمع آوری کرده و در اختیار پژوهشگران این حوزه­ها قرار دهد. همچنین با در توجه به اینکه بیشتر مراجعان کتابخانه ، دانشجویان و اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه هستند، در صدد است تا با پایش نیازهای اطلاعاتی گروه­های یاد شده، خواسته های اطاعاتی آنان­ را برآورده سازد.

موقعیت

 مجموعه­ی کتابخانه­های دانشکده ادبیات با مساحتی بالغ بر 300 متر مکعب در چهار بخش مجزا در طبقه هم کف دانشکده واقع شده­اند. این بخش­ها شامل:

1-کتابخانه شهید حامد جرفی: در بردارنده منابع گرو­های زبان و ادبیات انگلیسی و فرانسه، در ضلع شمالی دانشکده روبروی آموزش دانشکده قرار دارد. این کتابخانه فضاهایی مانند اتاق مدیریت، میز امانت، میز مطالعه مروری منابع مرجع، پایان نامه­ها، بخش مرجع، منابع لاتین را در خود جای داده است.

2-کتابخانه شهید افراز: در بر دارنده منابع زبان فارسی و تاریخ و جغرافیا واقع در ضلع شرقی دانشکده روبروی گروه فارسی قرار دارد. این کتابخانه بخش­های میزامانت، منابع فارسی و بخش مرجع را در خود جای داده است.

3: بخش نشریات : در بردانده آرشیوی از 144 عنوان مجله خارجی قبل از سال ۲۰۰۵ میلادی و 950 عنوان مجله فارسی است که بر اساس عنوان و سال انتشار قفسه‌بندی و مرتب شده‌اند.

4: سالن مطالعه: سالن مطالعه با گنجایش 30 نفر دارای 21عدد میز مطالعه یک نفره و 1 عدد میز مطالعه 8 نفره است. 

منابع

این کتابخانه دارای 28886 جلد کتاب فارسی و 25543 جلد کتاب خارجی و نیز تعداد 144 عنوان مجله آرشیوی غیرفارسی و 950 عنوان مجله فارسی و بیش از 559  عنوان پایان نامه می باشد. همچنین دارای مجموعه­ی آرشیوی ارزشمندی بالغ بر 188 نسخه ازکتابهای چاپ سنگی و نسخ خطی در موضوعات تاریخی و ادبیات است که متاسفانه به دلیل نداشتن مکانی مناسب برای نگه­داری، در خارج از کتابخانه قرار دارند. این کتابخانه دارای نرم‌افزار جامع تحت وب پارس آذرخش جهت جستجو، بازیابی و دسترسی سریع و آسان به اطلاعات کتابشناختی منابع موجود می‌باشد و سیستم طبقه بندی کتابخانه براساس نظام رده بندی کنگره آمریکا می­باشد.

امکانات

  کتابخانه دارای 102 قفسه یکطرفه، 103 قفسه دوطرفه و10 دستگاه رایانه متصل به شبکه Wireless Internet می‌باشد که از این تعداد 5 دستگاه ویژه جستجوی مراجعان، 4 دستگاه ویژه امانت، 1 دستگاه ویژه ورود اطلاعات است. همچنین کتابخانه دارای یک دستگاه چاپگر و2 دستگاه بارکدخوان و 2 دستگاه کارت خوان ، و 5 دستگاه کولر گازی اسپلیت 32هزار و یک دستگاه تصفیه آب آشامیدنی، و یک دستگاه یخچال می باشد.

خدماتی که کتابخانه به مراجعین ارائه می­هد شامل:

1- دریافت اطلاعات مربوط به منابع مورد نیاز جهت خرید منابع و گزینش اطلاعات تازه ترین منابع مرتبط با نیازهای هر رشته  

2-  آموزش و هدایت مراجعین جهت استفاده از سیستم آذرسا و دسترسی به منابع مورد نیاز

3- تهیه راهنماهایی جهت معرفی پایگاه­های اطلاعاتی فارسی و لاتین و کتابخانه دیجیتال

4- به روز رسانی اطلاعات پرتال کتابخانه دانشکده ادبیات و علوم انسانی

 3- آماده سازی منابع کتابخانه جهت استفاده مراجعین

4-امانت دادن کتب غیر مرجع برای دانشجویان کارشناسی 3 کتاب برای 14 روز و کارشناسی ارشد تعداد 7 کتاب برای 20 روز و برای دانشجویان دکتری 10 کتاب برای 30روز و همچنین کارکنان دانشگاه 3 کتاب برای 15 روز.

5- ارایه خدمات مرجع (پاسخگویی به سوالات وتهیه کتابشناسی ها)

انجام خدمات بین کتابخانه­ای  -6

تهیه گزارش ازخدمات و فعالیت کتابخانه  -7

  تهیه برنامه کلی کتابخانه-8

تهیه امکانات فیزیکی مناسب -9

 ساعات کاری کتابخانه از ساعت 7:30 الی 14:30 می­باشد و کلیه دانشجویان و اساتید و کارکنان دانشگاه شهید چمران و همچنین دانشجویان عضو طرح غدیر از سراسر کشور امکان استفاده از خدمات و منابع کتابخانه  را دارند. همچنین پایگاه های فارسی و لاتین و کتابخانه دیجیتال به صورت تمام وقت در اختیار اعضای کتابخانه می­باشد. 

ایمیل کتابخانه:       lib_lit@scu.ac.ir